ASP.NET - Code Behind Kodlama

Code Behind Kodlama: Tasarım ve kodlama (c# veya visual basic) işlemlerinin ayrı sayfalarda yapılmasıdır.Bu sayfalardan ".aspx" uzantılı olan sayfada tasarım, ".aspx.cs" uzantılı olan sayfada ise programlama yapılmaktadır.

En büyük yararı ise tasarımcı firma ile programlamayı üstlenen firmanın yapacağı işlerin birbirine karışmasını önlemektir. Diğer önemli yararı ise tek bir sayfada kodlar arasında kaybolmanızı engellemektir.

Visual Studio 'da code behind kodlama yapabilmek için Add New Item iletişim kutusunda sayfa tipini seçmeniz ve Place Code in Seperate File onay kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Code Behind Kodlama

Visual Studio 'da default.aspx isminde bir sayfa oluşturunuz. Bu sayfanın Code Behind 'ına ulaşmak için F7 kısayolunu kullanabilirsiniz veya Solution Explorer 'dan default.aspx 'in solundaki açılır oka tıklayarak hemen altındaki default.aspx.cs isimli sayfaya çift tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha çok tercih edilen yöntem Inline Kodlama değil Code Behind Kodlamadır. Eğer inline kodlama gibi bir alışkanlığınız varsa bir an önce değiştirmenizi öneririm.

Blog Yorumları (0 Yorum)

avatar
  1. avatar avatar

    {{comment.Name}} dedi ki

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu?

Bu içerikle ilgili görüşleriniz önemlidir. Ne düşündüğünüzü söyleyin.

Bu makale faydalı mıydı?

Üzgünüm faydalı değil.
Bildiriminiz gönderiliyor...
Geri bildiriminiz için teşekkürler!
Gönderme sırasında hata alındı!