C:\Win\1.exe Hatası ve Çözümü

Geçen bir tanıdığım yanıma geldi ve bilgisayarında sorun olduğunu söyledi, bilgisayar açıldığında "Windows 7 'de Desteklenmeyen 16 Bit Uygulama Hatası" aldığını bahsetti. Bilgisayarına formatı ben attığım için bu bilgisayar 64 bit değil miydi diye de ekledi :) Bilgisayarı aldım ve ne sorunu olduğuna baktım. Bu sorunun çözümünü blogumda yazayım dedim.

Bilgisayarı açtığımda C:\Win\1.exe gibi bir hata aldım, Kapat tuşuna bastığım halde hata uyarısı ekranın tam ortasında kalıyordu.

Tabi direk araştırmaya başladım bu sorun nedir diye, araştırmalarım sonucu karşılaştığım şey "Isass.exe" diye bir virüs. Isparta'nın I'sı ile başlayan Isass.exe flash bellekler yoluyla bulaşıyor bilgisayara. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki Lüleburgazın L'si ile başlayan lsass.exe(Lsaas.exe) sistem dosyasıdır onunla bu virüsü karıştırmamak gerek.

İki adımda bu virüsten nasıl kurtulunur onu söyleyeyim.

Birinci adım: CTRL + ALT +DELETE tuşuna basıyoruz, Görev Yöneticisi 'ni açıyoruz, İşlemler kısmına gelip oradaki Isass.exe adlı çalışan exe programını seçip İşlemi Sonlandır diyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı kapatmadan ikinci adıma geçelim

İkinci adım: Başlat > Çalıştır veya klavyeden Windows Tuşu + R kombinasyonuna basıyoruz. Gelen penceredeki kutucuğa C:/Win yazalım. Bir klasör açılacak. Açılan klasör içindeki her şeyi siliyoruz. Çünkü bu bir sistem klasörü değil virüsün oluşturduğu bir klasördür.

İki adımı da eksiksiz yaptıysanız virüsten kurtulmuşsunuz demektir. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın ve hayata kaldığınız yerden devam edin ;)

Blog Yorumları (31 Yorum)

avatar
  1. avatar avatar

    {{comment.Name}} dedi ki

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu?

Bu içerikle ilgili görüşleriniz önemlidir. Ne düşündüğünüzü söyleyin.

Bu makale faydalı mıydı?

Üzgünüm faydalı değil.
Bildiriminiz gönderiliyor...
Geri bildiriminiz için teşekkürler!
Gönderme sırasında hata alındı!